BİLGİLENDİRME

YANGINLAR HAKKINDA

YANGINLAR HAKKINDA

Pek çok kişi, “Yangın çıkınca ne yaparsınız?” sorusuna “İtfaiyeyi çağırırız” şeklinde yanıt vermektedir. Ancak itfaiye müdahelesine gerek kalmaksızın, daha büyük bir felakete dönüşmeden bireysel olanaklarla da yangını söndürmek mümkündür. Bunun için öncelikle yangını ve tiplerini tanıyalım:

Yangın nedir?

Maddenin ısı ve oksijenle birleşmesi sonucu oluşan yanma reaksiyonuna YANGIN denir. Yapılan istatistiklere göre bir yangın 4 dakika içerisinde oluştuğu mekanın tamamını sarabilir.

A Sınıfı Yangınlar

Odun, kömür gibi katı maddelerin neden olduğu yangınlardır.

B Sınıfı Yangınlar

Benzin ve yağ gibi yanabilen sıvıların neden olduğu yangınlardır.

C Sınıfı Yangınlar

Likit petrol gazı, hava gazı, hidrojen gibi yanabilen çeşitli gazların yanması ile oluşan yangınlardır. Elektrik donanımlarının yanmasıyla oluşan yangınlar da C sınıfı yangınlar başlığı altında incelenmektedir.

D Sınıfı Yangınlar

Yanabilen metallerin ve alaşımların (Magnezyum, Lityum, Sodyum,
Seryum gibi) yanmasıyla meydana gelen yangınlardır.

F Sınıfı Yangınlar

Bitkisel yağların neden olduğu yangınlardır.

Bilgilendirme

YANGINDAN KORUNMA YOLLARI VE ALINACAK ÖNLEMLER

YANGINDAN KORUNMA YOLLARI VE ALINACAK ÖNLEMLER

Bir doğal afet olan yangın yapay yollardan, ihmallerden ve kazalardan dolayı çıkabilir. Canlı hayatını, yerleşim yerlerini ve ormanları tehdit eden yangın dakikalar içinde geri döndürülemez can ve mal kayıplarına yol açması sebebiyle en çok korkulan afetlerden biridir. İtfaiye raporlarına bakıldığında sanıldığının aksine yangın olaylarının çoğu, günlük hayatta sıklıkla başımıza gelebilecek küçük kazalar sebebiyle yaşanmaktadır. Yangın olaylarının can ve mal kaybına yol açmasının en büyük sebebi ise müdahalenin erken ve doğru bir biçimde yapılamamasıdır. Yangınların hiç yaşanmaması ya da büyümeden durdurulması için alınacak önlemler ve müdahale yöntemleri de hayati önem taşımaktadır.

Yangına karşı alınacak önlemlerin temelinde dikkatli ve bilinçli olmak yatıyor. Yangından korunmak üzere alınacak basit önlemler ile can ve mal kaybının önüne geçebilirsiniz.

 • Asla kibrit veya çakmakla oynamayın, bu tür aletleri çocukların uzanabileceği yerde bırakmayın.
 • Ateş kaynaklarının yakınlarında tutuşan ve yanıcı maddeler bırakmayın.
 • Binanızda yangın söndürme sistemleri kullanıldığından emin olun.
 • Binanızdaki ve evinizdeki elektrik tesisatlarını düzenli olarak kontrol ettirin.
 • Kabloları ve fişleri halı altından geçirmeyin.
 • Çok sayıda elektrik aletini tek prize bağlamayın.
 • Yemek yaparken yağı ocakta bırakmayın.
 • Perde, el bezi, plastik gibi malzemeleri ocak yakınlarında bulundurmayın.
 • Rastgele yerlere, sönmemiş sigara ve kibrit atmayın ve sönmemiş bir şeyi kendi hâline bırakmayın. Bilhassa, gece yatarken ve evi terk ederken soba, küllük, mangal, ocak ve lambaları kontrol etmeyi unutmayın.
 • Evde, okulda veya iş yerinde mutlaka yangın tüpü ya da yangın söndürücü sprey bulundurun.

Yangın denilince akla gelen konut ve orman yangınlarının dışında can ve mal kaybına yol açan yangınların başında ise araç yangınları geliyor. Trafikteki araç sayısının her geçen gün artması ve araç bakımlarının düzenli aralıklarla yapılmaması sebebiyle gerek seyir halinde gerekse de bekleme halinde meydana gelen araç yangınlarının sayısı artmakta, bu yangınlar can ve mal kayıplarına yol açabilmektedir. Aracınızda bulunduracağınız yangın söndürücü sprey sayesinde meydana gelebilecek yangın olayında alevler büyümeden müdahale edebilirsiniz.

ACİL TELEFON NUMARALARI LİSTESİ

 • YANGIN İHBAR: 110
 • AMBULANS: 112
 • POLİS İMDAT: 155
 • ORMAN YANGINI İHBAR: 177